Az egyházi esküvőn két ember szerelme kerül előtérbe. Hitükn szerint a szerelem a teremtő Isten ajándéka a férfi és nő számára. Ezért az egyházi esküvőt a hálaadás és az öröm jellemzi. Akik házasságot kötnek, esküvel erősítik meg, hogy a házasság szeretet-közösségében hűségesen kitartanak egymás mellett egész életük során. Ehhez kérik Isten áldását, vagyis azt, hogy aki megáldotta a férfi és a nő házasságát általában, áldja meg az övékét is.A házasfelek a tanúkkal bevonulnak, és az oltár elé állnak. Az esketési szertartás első részének mottója: “Jöjjetek, örvendezzünk az Úrnak, vigadozzunk üdvösségünk kősziklájának! Járuljunk eléje hálaadással, és örvendezzünk neki dicséretekkel!” (Zsolt 95)Ebben a részben hangzik el a bevezető zsoltár, a közös imádság, hálát adva Istennek azért, hogy szeretetben egymáshoz vezette őket, és kérve őt azért, hogy hűségük igaz legyen, szeretetük pedig önfeláldozó. Ezt követi a lelkész prédikációja, amely több a puszta szónál és az emberi tanácsoknál, benne az élő Isten üzenete szólal meg a jegyespár felé. A lelkész személyre szólóan választja meg a prédikáció alapigéjét. Ez az ige akár egy egész életen át kísérheti és vezetheti a házaspárt.
A második részben a lelkész azokat a bibliai igéket olvassa fel, amelyek a házasság isteni rendjéről beszélnek. Ezt követően az esketési kérdéseket teszi fel a lelkész, először mindig a férfinak, majd a nőnek. A kérdésekre adott válaszukkal egymás számára és Isten színe előtt kijelentik a házasulandók, hogy egymást szeretik és Isten rendje szerint kívánnak egymással házasságban élni. A kérdéseket a gyűrűzés követi, amikor lelkész a nő és a férfi jobb kezének gyűrűsujjára húzza gyűrűket és ezeket a szavakat mondja: “Amilyen végtelen a gyűrű, olyan végtelenül szeressétek ti is egymást.”
Az eskütételhez és a házasság megáldásához a házasfelek az oltárhoz térdelnek, és jobb kezüket nyújtják egymásnak. A gyülekezet felállva hallgatja az esküt. Majd a lelkész megállja a házasságot úgy hogy eloszor a pár összekulcsolt kezére, majd a fejükre teszi a kezét és áldó szöveget mond.
Az utolsó rész az imádságé és az áldásé. A befejező imádságban a hálaadás szavai szólalnak meg az eddigiekért és Isten áldásának kérése hangzik el a házaspár előtt álló útra. Majd ezt követően a házaspár először mondhatja el közösen az Úrtól tanult imádságot. A szertartást a lelkész áldással fejezi be.
ELVÁLTAK ESKETÉSE
Új kezdet lehetősége
Evangélikus felfogás szerint az elváltak esketése bizonyos feltételekkel lehetséges. Válásnál nincsen vétlen fél Isten színe előtt. Ám Isten nem veti meg a töredelmes és megtört szívet “Én pedig Istenhez kiáltok, és az ÚR megsegít engem. Bár reggel, délben, este gondban vagyok és sóhajtozom, ő meghallja hangomat.” (Zsolt 51,17-18). Mégis az új kezdet lehetőségéhez hozzátartozik a saját vétkesség felismerése és elismerése. A Krisztus kegyelmében és erejében bizakodó előretekintés szerint Isten segítségével harcolni lehet saját bűneink ellen is.